Sain hiljattain upean uutisen, joka lämmitti erityisesti sydäntäni valokuvaajana: voitin hopeaa Huomaa ammattilainen -valokuvauskilpailussa! Kyseessä on Savon ammattiopiston ja Kuopion Kameraseura ry:n järjestämä arvostettu valokuvauskilpailu, jossa nousevat esiin ammattitaidon, näkemyksen ja tarinankerronnan parhaat puolet.
Dokumentaarinen valokuvaus on minulle erityisen tärkeä ilmaisun muoto. Se kulkee vahvasti mukana työssäni niin hääkuvaajana kuin lehti- ja tapahtumakuvaajanakin. Siksi tunnustus juuri tästä kilpailusta tuntuu merkitykselliseltä – kyse ei ole pelkästään kuvasta, vaan tavasta nähdä ja tallentaa hetkiä aidosti ja rehellisesti.
Dokumentaarinen valokuvaus kilpailukuvassa
Voitin hopeaa kuvalla nimeltä Valumiehet, joka oli mielenkiintoinen valinta jo pelkästään siksi, että sitä ei ollut aiemmin julkaistu missään. Kuva on otettu erään juttukeikan yhteydessä, ja vaikka tilanteesta päätyi lehteen toinen kuva, tämä kuva jäi elämään omaa hiljaista elämäänsä kuva-arkistooni.
Tämä on hyvä muistutus siitä, kuinka tärkeää kuva-arkistojen ylläpitäminen ja niiden ajoittainen läpikäyminen on valokuvaajalle. Usein parhaat kuvat löytyvät vasta jälkikäteen – kun niihin palaa uusin silmin ja hieman etäämmältä. Dokumentaarinen valokuvaus elää hetkissä, joista kaikkia ei ehdi tai osaa heti tunnistaa merkityksellisiksi.
Valokuvauskilpailu ja arvostettu seura
Huomaa ammattilainen -valokuvauskilpailu on tunnettu laadukkaasta tasostaan, ja tämän vuoden kilpailussa ykkössijan vei ansaitusti Antti Karppinen. Hän on yksi Suomen tunnetuimpia valokuvaajia, joten sijoittuminen heti hänen jälkeensä tuntuu erityisen hienolta saavutukselta!
Kilpailuun osallistuminen on aina myös tapa kehittää omaa tekemistä. Valokuvauskilpailut haastavat katsomaan omia kuvia uudesta näkökulmasta ja valitsemaan portfolioon kuvia, jotka edustavat omaa tyyliä parhaimmillaan.
Mitä tämä merkitsee minulle valokuvaajana?
Hopeasija tässä valokuvauskilpailussa vahvistaa sitä, että dokumentaarinen lähestymistapa kantaa. Olipa kyse hääkuvauksesta, tapahtumakuvauksesta tai lehtikuvauksesta, tärkeintä on aito hetki ja sen rehellinen tallentaminen.
Valokuvaajana haluan jatkossakin keskittyä juuri siihen – hetkiin, jotka eivät ole lavastettuja, vaan ainutlaatuisia. Niihin, joissa valo, tunnelma ja tarina kohtaavat luonnollisesti.
Kannattaako valokuvauskilpailuihin osallistua?
Ehdottomasti kannattaa. Tämä kokemus osoitti jälleen, että myös “piilossa” olevat kuvat voivat löytää yleisönsä oikeassa paikassa. Valokuvauskilpailu ei ole vain kilpailua muita vastaan, vaan ennen kaikkea mahdollisuus kehittää valokuvaajan omaa näkemystä.
Joskus yksi kuva, joka ei päätynyt lehteen tai someen, voikin nousta palkituksi teokseksi.

